Ana Sayfa » Çeviri Dilleri

Hollandaca çeviri

Arkadaşına gönder! Bu sayfayı yazdır!

Türkçe- ve Hollandaca-Türkçe konusunda, her biri alanında uzmanlaşmış çevirmenlerden oluşan çevirmen kadromuzla sizlere en yüksek kalitede hizmetleri sunma gayretindeyiz.

Tüm Hollandaca-Türkçe ve ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz.

Hollandaca hakkında:

Hollandaca, Flemenkçe’nin Hollanda’da konuşulan lehçesi.

Hollandaca, Belçika’nın Flaman (Vlaanderen, Vlaams Gewest) bölgesi ile Hollanda’nın güneyinde konuşulan Flamancaya çok benzer. Her ikisi de Flemenkçenin lehçeleri sayılmaktadır. Flamancanın ayrı bir dil olduğu yönünde iddialar olmakla birlikte, günümüzde iki dil arasındaki fark İngiliz İngilizcesi ile ABD İngilizcesi arasındaki fark kadardır. [1]

Çeşitli lehçeleri bulunmakta olup, Almancanın Plattdeutsch lehçesine ve ayrıca Friz diline benzemektedir.

Bu lehçe Hollanda dışında sömürgelerinde de (St. Martin, Surinam, Aruba, Guyana, Hollanda Antilleri, Virgin Adaları) kullanılmaktadır. Tarihteki en büyük Hollanda sömürgesi olan Endonezya’da da yaygınlığını sürdürmekte olup yerel diller üzerinde büyük tesiri olmuştur.

Son olarak, 17. yüzyıldan itibaren Güney Afrika’ya göçmüş olan Hollanda asıllı Güney Afrikalılar (Boerler), Hollandacanın ana dile mesafe, coğrafi ayrılık ve kopukluklar nedeniyle farklılaşmış bir lehçesi olan (Afrikaner) konuşmaktadır.

Dünyada yaklaşık 24 milyon insanın ana dil olarak Hollandaca konuştuğu tahmin edilmektedir.

Kaynak: Wikipedia Hollandaca Sayfası