Ana Sayfa » Çeviri Dilleri

İngilizce çeviri

Arkadaşına gönder! Bu sayfayı yazdır!

İngiltere - İngilizce çeviriTürkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe konusunda, her biri alanında uzmanlaşmış ofisiçi ve serbest çevirmenlerden oluşan çevirmen kadromuzla, sizlere en yüksek kalitede çeviri hizmetleri sunma gayretindeyiz.

Tüm İngilizce-Türkçe ve ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz!

İngilizce çevirilerinizi göndermek için tıklayın!

İngilizce hakkında:

İngilizce, Bati Cermen dillerine ait, İngiltere kökenli bir dildir. Amerika Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Birleşik Krallık, İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayanların çoğunun anadili İngilizce’dir. İngilizce ayrıca, ikinci dil ve resmî dil olarak dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından kullanılmaktadır.

Modern İngilizce, anadili farklı insanların konuştuğu ilk küresel ortak dil ya da lingua franka olarak tanımlanmaktadır. İngilizce iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen uluslararası yardımcı dildir. Bu nedenle dünya çeviri piyasasında da en çok İngilizce çeviri yapılmakta, en çok ‘ye ihtiyaç duyulmaktadır. İngilizce’nin Britanya Adaları’ndan öteye yayılmasında Britanya İmparatorluğu’nun büyük payı vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin II. Dünya Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi, İngilizce’nin benimsemesini önemli şekilde hızlandırmıştır.

Bazı alanlarda ve mesleklerde yeterli düzeyde İngilizce bilinmesi gerekmektedir. Bundan dolayı bir milyarı aşkın kişi en az basit seviyede İngilizce konuşabilmektedir.

İngilizce’nin tarihçesi:

İngilizce, Cermen kökenli bir dil olup Kavimler Göçüyle yer değiştirmiş Cermen kavimlerinin Britanya Adalarında yaşayan Keltleri sürerek bu adalara getirdikleri dildir. Adını adaya yerleşen ve Saksonlarla karışan Angluslardan almıştır. Bu kavimler dillerine “Anglik” demişlerdir. Bu dilin kökeni, bugünkü kuzey Hollanda’da yer alan Frizya’da yaşayan insanların dili olan Frizce’dir. Roma İmparatorluğu döneminde Britanya adalarına gönderilen rahipler, buraya Kitabı Mukaddes’in başlıca cevirilerinden birinin dili olan Latince’yi getirmiş ve uzun yıllar Latince’nin etkisi baş göstermiştir. Daha sonra Kuzey’den gelen Norman istilaları ile “Normanca” denilen dil ile karışmıştır. Yönetici sınıf bu dili konuşurken köylü sınıfı olarak kabul edilen halk “Old English” yani Eski İngilizce’yi konuşmaktaydı. 1066’da Hastings Savaşı ‘yla William the Conqueror (Fatih William) adaları ele geçirirek uzun yıllar boyunca Normancanın yerleşmesine sebep olmuştur. Normanların İngiltere’yi fethi, aynı zamanda İngiltere’nin son fethidir.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde, Birleşik Krallık’ta, Avustralya’da, Kanada’da, Güney Asya’nın bir bölümünde, Mısır’da ve Afrika’nın belirli kesimlerinde anadil ya da ikinci dil olarak konuşulmaktadır.

İngilizce, Çince ve İspanyolca’dan sonra ilk resmi dil olarak dünyanın en çok konuşulan üçüncü dilidir.

Kaynak: Wikipedia İngilizce Sayfası